Wiedza
Co to jest UMTS
UMTS (ang. Universal Mobile Telecommunications System) jest nazwą najpopularniejszego obecnie standardu telefonii komórkowej trzeciej generacji. Jej założenia w niektórych kwestiach znacznie różnią się od pozostałych rozwiązań wcześniejszych generacji, z GSM na czele.
W systemie GSM na jakość transmisji danych nie miała wpływu odległość pomiędzy dwoma użytkownikami końcowymi. W przypadku UMTS standard przewiduje wprowadzenie czterech zróżnicowanych stref sieci telefonicznej, uzyskiwane prędkości transmisji będą różniły się w zależności od lokalizacji użytkowników w strefach. Oczywiście użytkownicy znajdujący się w jednej strefie będą mieli możliwość wymiany danych z maksymalną możliwą prędkością przesyłu.
Najmniejszą strefę sieci UMTS stanowi tzw. pikokomórka (ang. Picocell) o średnicy kilkudziesięciu metrów. Jej obszar zasięgu może pomieścić np. budynek biurowca, stadion, stację kolejową lub rynek miejski. Użytkownicy znajdujący się w...
HSDPA
Standard o nazwie HSDPA (ang. High Speed Downlink Packet Access) jest rozszerzeniem technologii UMTS i z tego powodu czasami potocznie określany jako 3.5G (telefonia generacji 3.5). W klasycznym standardzie UMTS wykorzystującym technologię WCDMA maksymalne prędkości transmisji danych wynoszą 2 Mbit/sek (tylko w obrębie pikokomórki), a realnie spotykane w praktyce to 384 kbit/sek.
Rozszerzenie HSDPA wykorzystuje te same pasma częstotliwości, co UMTS, a do wykorzystania nowej funkcjonalności w przeważającej większości przypadków konieczne jest tylko przeprowadzenie aktualizacji oprogramowania urządzeń kontrolujących pracę sieci telefonii komórkowej, np. w stacjach bazowych i ich kontrolerach. Do najistotniejszych różnic pomiędzy HSDPA a UMTS zaliczyć można:
- Przejście z modulacji QPSK wykorzystywanej przez UMTS na 16QAM. Druga z modulacji umożliwia uzyskanie znacznie wyższych prędkości przesyłu danych, kosztem odporności na...
Co to jest Sky DSL
Pod nazwą skyDSL kryje się dosyć oryginalna odmiana technologii z rodziny xDSL. Jej cechą szczególną jest wykorzystanie dwóch całkowicie odmiennych metod transmisji danych, innych dla każdego kierunku przesyłu.
Dla transmisji danych w stronę użytkownika zestawia się łącze satelitarne, o typowej przepustowości od 4 do 8 Mbit/sek. Z reguły dostępny osprzęt umożliwia wygodne dzielenie sygnału pomiędzy kilku użytkowników końcowych, co nie jest tak oczywiste w przypadku korzystania z jednej z klasycznych odmian technologii DSL. Z oczywistych względów łącze satelitarne umożliwia transmisję tylko w jedną stronę, nie jest możliwy przesył danych od użytkownika.
Aby rozwiązać ten problem, operatory usługi skyDSL oferują instalację drugiego łącza internetowego wykorzystującego jedną z prostszych i tańszych technologii DSL, np. ADSL lub nawet ISDN. Z uwagi na to, że łącze to będzie wykorzystywane wyłącznie do wysyłania danych przez użytkownika, jego przepustowość z reguły nie...
Strona: poprzednia 1 2 3